نرم‌افزارهای جاسوسی آمریکا بر روی هارد دیسک

نرم‌افزارهای جاسوسی آمریکا بر روی هارد دیسکReviewed by مهندس آی تی on Feb 17Rating:

پایگاه تحقیقات روسیه گفت که آنها ابزارهای بسیار پیشرفته‌ی هک را روی هارد دیسک‌های کامپیوترهای شخصی پیدا کردند که ساخته‌ی بعضی از کارخانه‌های بزرگ جهان است.

آزمایشگاه کسپراسکی در پایگاه مسکو ,کمپانی امنیت سایبری میگویدکه این نرم افزارهای جاسوسی در ۳۰ کشور دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد از جمله مهمترین آنها ایران, پاکستان, روسیه و چین است که مدت بسیار زیادی است که برای آمریکا جاسوسی میکند.

آژانس امنیت ملی منبع این بدافزارهای جدید را معرفی و متهم نکرد اما محققان کسپراسکی غیرمستقیم پیشنهاد داد که این ابزار به وسیله‌ی ایالات متحده ساخته شده است.
این کمپانی روسی میگوید این ابزار جاسوسی در قسمت‌های پایین در کنار هارد دیسک پنهان میشوند که ساخت کمپانی‌های  Toshiba,Western digital,seagte و IBM است.اگر نقش داشتن ایالات متحده در این ابزار جاسوسی تایید شود می‌تواند باعث لکه‌دار شدن کمپانی‌های آن شود
کسپراسکی می‌گوید این نرم‌افزارهای جاسوسی توسط نهادی به نام گروه معادله (The Equation Group) توسعه یافته است.همچنین این گروه معادله به ساخت استاکس نت ویروسی که به تاسیسات هسته‌ای ایران حمله کرده بود کمک کرده است که به همکاری ایالات متحده و اسراییل درست شده بود.

برطبق گفته‌های کسپراسکی این یکی از دستاوردهای شگفت انگیز تکنولوژی است زیرا شناسایی و استخراج توسعه دهنده‌‍ی آن بسیار سخت بوده است.
برای توضیح پیچیدگی این بدافزار Costin Raiu مدیر تجزیه و تحلیل تحقیقات جهانی در آزمایشگاه  کسپر اسکی میگوید: برای اکثر هارد دیسک ها توابعی برای نوشتن ناحیه‌ی‌ سخت افزار سیستم عامل وجود دارد اما در این سخت اقزارها هیچ توابعی وجود ندارد به معنی اینکه ما عملا کور هستیم و نمی‌توانیم هارد دیسک‌هایی کهتوسط این بدافزار آلوده شده اند را تشخیص دهیم.

این گزارش میگوید که گروه معادله از این ابزار که توانایی استراق سمع به صورت انتخابی را دارد استفاده می‌کند که اهداف آن بانک‌ها, دولت, محققان هسته‌ای,تاسیسات نظامی و فعالیت‌های اسلامی است.

Western digitital و Seagate و Micron از وجود چنین برنامه های جاسوسی اعلام بی اطلاعی کردند و Toshiba و IBM پاسخی ندادند.

لینک اصلی خبر :http://www.ft.com/cms/s/0/4d4a8f9c-b668-11e4-95dc-00144feab7de.html

 

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *