امنیت سایبری

بزرگ‌ترین سرقت میلیارد دلاری سایبری بانک

بزرگ‌ترین سرقت میلیارد دلاری سایبری بانکReviewed by محمد مخلوقی on Feb 16Rating:

هکرها مبلغی معادل ۱ ملیارد دلار را از یکی از بانک‌های اصلی روسیه سرقت کردند! کمپانی کسپراسکای می‌گوید این بزرگ‌ترین جرم‌های سایبری تاریخ است!
حملاتی بی سابقه و به طور مستقیم به وسیله ی باندی بین‌المللی در طول دو سال گذشته به بانک‌ها صورت گرفته است که کاسپر اسکای نام آن را “Carbanak” ترجمه کرده است.
باند مذکور در حالی که به نظر می‌رسد در پایتخت اکراینی کشور کی اف قرار دارند، این‌گونه عمل کرده‌اند: نامه‌های فیشینگ را به کارمندان بانک هدفشان ارسال کردند و با ترفندهایی کارمندها را به بازکردن فایل‌های مخرب که دسترسی هکرها را به شبکه ی بانکی آسان می‌کند ترغیب کردند تا آنجا که هکرها قابل بودند مدیران را تحت نظر بگیرند!


و با صبر و حوصله رفتارهای کارمندان مختلف را نمونه برداری کرده و میلیون‌ها دلار را به حساب خود واریز کردند آن هم به گونه ای که تراکنش‌ها غیرقابل ردگیری و همچنین همه چیز ظاهراً قانونی و مشروع به نظر برسد!
خبرگزاری رویترز گزارش می‌دهد که در برخی موارد، این گروه موسوم به کاربانک، قادر بودند که موجودی حساب‌ها را قبل از این که به آن‌ها دستبرد بزنند به طور مجازی و با تراکنش‌های تقلبی افزایش بدهند. نکته ی جالب اینجاست که با این کار مبلغ اصلی حساب‌ها دست نخورده باقی می‌ماند و صاحب حساب نمی‌تواند از سارقان به صورت خصوصی شکایت کند چون برای حساب او مشکلی به وجود نیامده است و در ادامه ماجرا سر انجام پول‌های سرقت شده به وسیله ی دستگاه‌های خودپرداز توسط سارقان دریافت شده‌اند.
چیزی بالغ بر ۱۰۰ بانک و چندین موسسه مالی در ۳۰ کشور و به خصوص در روسیه تحت‌الشعاع این سرقت قرار گرفته‌اند. جالب اینجاست که هنوز هیچ‌کس تحت پیگرد قرار نگرفته است. شرکت کسپراسکای می‌گوید که در حال همکاری با اینترپل، یورو پل و نیروهای پلیس در چند کشور است که تلاش می‌کنند که اعضای این باند را شناسایی کنند! با این وجود همچنان سرمایه گذاری‌ها در روسیه، اکراین چین و هلند در جریان است.
سنجای ویرمن از جرائم الکترونیکی پلیس اینترپل می‌گوید: “این حملات این حقیقت را روشن تر می‌کند که مجرمین قادر هستند از هرگونه آسیب پذیری در هر سیستمی سوء استفاده کامل را ببرند” همین‌طور این موضوع را مهم دانست و گفت “این موضوع روشن می‌شود که هیچ بخشی را نمی توان ایمن از حملات فرض کرد و قطعاً بایستی به موارد امنیتی پافشاری بیشتری کرد”.
آزمایشگاه کسپراسکای امروز گزارشی را در تکمیل گزارش نیویورک تایمز در مورد جرم‌های باند کاربانک منتشر خواهد کرد. گزارش نیویورک تایمز حاکی از این است که دزدها در هر تراکنش حداکثر به انتقال ۱۰ میلیون دلار محدود بوده‌اند و البته آن‌قدر کوچک که هیچ جلب توجهی نکنند!
سؤال برانگیز است که هیچ یک از بانک های تحت‌الشعاع قرار گرفته هیچ تأییدی از دزدی‌ها نداشتند و به تعبیری دیگر نمی‌خواهند به آسیب پذیری سیستم‌های الکترونیکی خود توجهی نشان دهند، رئیس جمهور آمریکا باراک اوباما با اشاره به رویداد امنیت سایبری که هفته ی قبل در دانشگاه استنفورد برگزار شد، گفت که کنگره ی آمریکا بایستی قوانینی وضع کند که افشای اجباری آن را میسر کند!

1 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *