آموزش برنامه نویسی وب PHP

آموزش برنامه نویسی PHP و طراحی وب – قسمت اول

آموزش برنامه نویسی PHP و طراحی وب – قسمت اولReviewed by محمد مخلوقی on Jun 18Rating:

این روزها برنامه های تحت سرور به عنوان برنامه های کاربردی و یا بخشی از برنامه های پرکاربرد و پر طرفدار محسوب می شود. اگر شما در رشته های مهندسی فناوری اطلاعات و یا مهندسی کامپیوتر مشغول به تحصیل هستید و یا به مباحث آی تی علاقه مند هستید و می خواهید کمی از مهارت های این رشته را به صورت کاربردی بیاموزید به شما پیشنهاد می کنیم در سری آموزش برنامه نویسی PHP و طراحی وب با ما همراه باشید.

در ابتدا بایستی مسیر و چگونگی آموزش را حضور محترم شما عرض کنیم.

این برنامه آموزشی در طی حداکثر ۱۸ جلسه و با عناوین و زمانبندی زیر به شما ارائه خواهد شد:

عنوان تعداد جلسات
برنامه نویسی پایه ( شامل مفاهیم پایه و کاربردی) ۳ جلسه
مهندسی نرم افزار و طرح یک پروژه کاربردی ۱ جلسه
طراحی رابط کاربری با HTML و CSS ۴ جلسه
استفاده از PHP برای تولید صفحات سایت ۱ جلسه
مروری بر مفاهیم مورد استفاده در برنامه نویسی وب ۱ جلسه
کار با پایگاه داده ۲ جلسه
استفاده از پایگاه داده در PHP ۱ جلسه
تکمیل پروژه کاربردی ۵ جلسه

 

عنوان تاریخ عنوان تاریخ
جلسه اول ۲۸/۳ جلسه دهم ۱۵/۴
جلسه دوم ۳۰/۳ جلسه یازدهم ۱۸/۴
جلسه سوم ۱/۴ جلسه دوازدهم ۱۹/۴
جلسه چهارم ۳/۴ جلسه سیزدهم ۲۱/۴
جلسه پنجم ۵/۴ جلسه چهاردهم ۲۳/۴
جلسه ششم ۸/۴ جلسه پانزدهم ۲۴/۴
جلسه هفتم ۹/۴ جلسه شانزدهم ۲۵/۴
جلسه هشتم ۱۰/۴ جلسه هفدهم ۲۶/۴
جلسه نهم ۱۳/۴ جلسه هجدهم ۲۷/۴

 

با نام و یاد خدا، جلسه اول از سری آموزشی برنامه نویسی PHP را آغاز می کنیم.

برای شروع برنامه نویسی ما به یکسری ابزار داریم که به وسیله ی آن ها بتوانیم برنامه های خود را بنویسیم و سپس اجرا کنیم. اگر ما قصد آموزش زبان های برنامه نویسی مانند C++ و یا C#، JAVA و… را داشتیم تنها با داشتن یک IDE به راحتی می توانستیم آن ها را بنویسیم و اجرا کنیم.

IDE چیست؟ این واژه مخفف Integrated Development Enviroment و به معنی محیط یکپارچه ی توسعه(نرم افزار) که در آن برنامه نویس می تواند از ابزارهای موجود برای کد نویسی استفاده کند و نیز کد را با استفاده از آن به زبان ماشین ترجمه کند(به اصطلاح کامپایل کند) و فایل اجرایی برنامه مورد نظرش را تولید کند.

در برنامه نویسی به زبان تحت وب PHP ما نیز باید از یک محیط یکپارچه جهت توسعه برنامه های خود استفاده کنیم. ابزار مورد نیاز ما برای برنامه نویسی PHP می تواند یک ویرایشگر متنی ساده مانند Notepad در ویندوز باشد و ما برای استفاده از امکانات محیط های توسعه از سایر محیط ها استفاده می کنیم. در این برنامه آموزشی می توانید از نرم افزار بسیار سبک Notepad++ و یا برنامه ای که ما پیشنهادش می کنیم یعنی Adobe Dreamweaver استفاده کنید. نرم افزار Notepad++ یک ابزار بسیار سبک برای نمایش دستورات PHP می باشد که با کمک آن می توانید کد های خود را بنویسید. همچنین نرم افزار Adobe Dreamweaver یکی از ابزارهای قدرتمند در زمینه برنامه نویسی وب است که در حین برنامه نویسی به شما کمک های فراوانی می کند که در حین این دوره آموزشی با آن آشنا خواهیم شد.

این نکته را هم بایستی حضور محترمتان عرض کنیم که از لحاظ دسته بندی زبان های برنامه نویسی، زبان PHP جزو دسته ی زبان های مفسری می باشد یعنی برنامه ی شما نیاز به ترجمه به زبان ماشین و ساخت پکیج مثل برنامه هایی که در ویندوز نصب می کنید(فایل های exe) ندارد. فایل های کامپایل شده می توانند به صورت مستقل بر روی سیستم عامل کار کنند اما برنامه های نوشته شده به زبان PHP نیاز به یک سرویس دهنده برای اجرا دارند. سرویس دهنده هایی که توانایی اجرای کدهای PHP را دارند تحت توزیع های مختلف سیستم عامل لینوکس کار می کنند و بایستی برای اجرای برنامه های PHP یک سرور لینوکس داشته باشیم. اما از آنجایی که ما از سیستم عامل ویندوز نیز استفاده می کنیم ابزارهایی وجود دارند که این مشکل را برای ما حل کرده اند. یکی از این ابزار ها سرور مجازی اجرا کننده ی کدهای PHP و پایگاه داده ی Mysql به نام WAMP-Server است که به ما امکان داشتن یک سرور را بر روی هر نسخه از سیستم عامل ویندوز را می دهد که به کمک آن می توانیم برنامه ی خود را توسعه دهیم.

برای همراه شدن با ما لطفا برنامه های زیر را دانلود بفرمایید.

دانلود Adobe Dreamweaver یا دانلود Notepad++

دانلود WAMP-Server

نصب و پیکربندی برنامه های فوق بر عهده خودتان است. اگر می خواهید برنامه نویسی را به خوبی فرا بگیرید بایستی راهکار خیلی از چیزها را خودتان بیابید. توصیه اکید داریم که ما به سوالاتی نظیر نحوه نصب برنامه ها و سوالات تکراری و مشابه که پاسخشان به وضوح در وب موجود باشد پاسخ نخواهیم گفت. همچنین قبل از طرح هر گونه پرسش می توانید به دنبال آن در دنیای عظیم وب که بزرگترین آموزگار شماست جستجو کنید و به پاسختان برسید تا این که منتظر ما برای پاسخ بمانید و ممکن است این پاسخ را از ما بشنوید: گوگل کنید!

منش و روش یک برنامه نویس واقعی به همین ترتیبی است که حضورتان عرض کردیم.

نکات مهم برای موفقیت در برنامه نویسی:

 1. یادگیری زبان انگلیسی
 2. تحقیق برای درست انجام دادن همه چیز
 3. یادگیری زبان انگلیسی
 4. پشتکار در صورت شکست
 5. یادگیری زبان انگلیسی
 6. سعی در به خرج دادن خلاقیت
 7. یادگیری زبان انگلیسی
 8. نحوه صحیح جستجو در گوگل و تشخیص منابع معتبر
 9. یادگیری زبان انگلیسی

 

بسیار خب. اگر برنامه های فوق را دانلود و نصب کردید. روال زیر را دنبال کنید.

 1. برنامه ی ومپ سرور را اجرا کنید. این برنامه دارای پنجره ای نیست و در کنار ساعت ویندوز می توانید آیکون آن را مشاهده بفرمایید. پس از این که آیکون آن به رنگ سبز رنگ درآمد یعنی سرور آماده ی پاسخ گویی است.
 2. روی آیکون آن کلیک کرده و گزینه ی www directory را کلیک نمایید تا به پوشه ی سرور راهنمایی شوید.
 3. یک پوشه با نام php_training ایجاد نمایید.
wamp_server

wamp_server

اگر برنامه ی Dreamweaver را نصب کرده اید مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. ابتدا برنامه ی Dreamweaver را اجرا کرده و سپس از پنجره اصلی در قسمت New روی دکمه ی Dreamweaver site کلیک کنید.
 2. اطلاعات پنجره باز شده را طبق تصاویر تکمیل کنید(۱٫نام پروژه و آدرس پوشه ای که در سرور ساختیم را وارد نمایید. ۲٫اطلاعات مربوط به سرور، آدرس سرور و پوشه ی پروژه را وارد کنید. نکته: سرورهایی که بر روی سیستم عامل ما اجرا می شوند با آدرس localhost در مرورگر شناخته می شوند. ۳٫تیک دکمه ی سرور تست را بزنید و روی دکمه ی save کلیک کنید).

 

new Dreamweaver site

new Dreamweaver site

new Dreamweaver site

new Dreamweaver site

new Dreamweaver site

new Dreamweaver site

new Dreamweaver site

new Dreamweaver site

در این بخش ما توانستیم یک site در نرم افزار DW تعریف کنیم و همینطور اطلاعات مربوط به سرور را برای آن تنظیم کردیم تا نرم افزار DW هنگام کد نویسی بتواند از آن ها استفاده کرده و به ما کمک کند.

مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. از پنجره ی اصلی در بخش new روی گزینه ی PHP کلیک کنید(می خواهیم یک فایل جدید PHP ایجاد نماییم)
 2. به صورت پیشفرض ممکن است مقداری کد درون فایل جدید ایجاد شده نوشته شده باشد، آن ها را پاک کرده و به صورت زیر در بیاورید و با زدن کلید Ctrl+S آن را ذخیره کنید.
ایجاد فایل PHP جدید

ایجاد فایل PHP جدید

ایجاد فایل PHP جدید

ایجاد فایل PHP جدید

ایجاد فایل PHP جدید

ایجاد فایل PHP جدید

اگر هم از نرم افزار notepad++ استفاده می کنید به پوشه ی مورد نظر رفته و یک فایل index.php را با همین مشخصات ذخیره نمایید.

در این بخش ما توانستیم یک کد ساده ی PHP را بر روی سرور ذخیره کنیم.

کدهای زبان PHP در بین دو علامت <?php و ?> قرار میگیرند و برای شناخته شدن آن ها و اجرای آن ها توسط سرور حتما بایستی در بین این دو علامت قرار بگیرند. کد echo نیز یک متن را برای ما بر روی صفحه نمایش چاپ می کند. متن مورد نظر را بایستی در داخل ‘ (کوتیشن) یا “(دبل کوتیشن) قرار دهیم. در انتهای دستور نیز از علامت ; (سمیکالن) استفاده کردیم که به معنی خاتمه ی دستور echo است. فعلا قصد توضیح دستورزبانsyntax) PHP) را نداریم و این کد را جهت آموزش راه اندازی سرور به شما معرفی کردیم. حال ادامه می دهیم.

برای مشاهده نتیجه کار و محصول برنامه ای که نوشتیم باید مراحل زیر را دنبال کنیم:

مرورگر خود را باز کنید و http://localhost/php_training/ را در آن تایپ کنید. (برنامه های تحت وب در محیط مرورگر به نمایش در می آیند. عبارت http://localhost ما را به پوشه ی سروری که نصب کردیم می برد وسپس به پوشه php_training می رود و سعی می کند فایل index.php یا index.htmlرا اجرا کند. اگر این فایل را نیابد لیست فایل ها و پوشه ها را نشان می دهد. به همین دلیل بود که ما فایل index.php را در پوشه اصلی پروژه ایجاد کردیم. به طور کلی هر وبسایتی دارای یک صفحه ی index.php یا index.htmlاست.

اجرای کد PHP

اجرای کد PHP

 

تبریک می گوییم! اولین برنامه ی PHP شما متولد و اجرا شد!

سعی کنید متن مورد نظر را تغییر دهید و خروجی را بر روی مرورگر خود با رفرش کردن صفحه مشاهده کنید.

قسمت اول آموزش برنامه نویسی PHP و طراحی وب را همین جا خاتمه می دهیم تا شما عزیزان بتوانید ابزارهای موردنیاز را آماده کنید.

اما برای شما چند پیشنهاد تحقیقی نیز در نظر گرفته ایم. در مورد دستورزبان(سینتکس) زبان PHP تحقیق کنید و بیابید که متغیرها و عملگرها چیستند و چه انواعی دارند و چگونه می توان از آن ها استفاده کرد.

نتایج یافته خود را در صورت تمایل می توانید به صورت خلاصه، لینک و یا کد در بخش نظرات اعلام نمایید.

لطفا پرسش و پاسخ را فقط در بخش نظرات داشته باشید(و نه گروه های تلگرام مهندس آی تی).

در جلسه بعدی درباره سینتکس PHP و توابع کاربردی آن بحث خواهیم کرد.

4 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *