قانون ۸۰/۲۰ و تاثیر آن در کسب و کار و زندگی

قانون 80/20 و تاثیر آن در کسب و کار و زندگیReviewed by مهندس حسان ایرجی on Jul 10Rating:

آیا تا کنون به این فکر کرده اید که بخشی از فعالیت روزمره ی شما تاثیر و بازدهی بیشتری نسبت به باقی اعمال شما دارد؟برای آشنایی با قانون۸۰/۲۰ و تاثیر آن در زندگی روزمره و حتی بر دنیای تکنولوژی با ما همراه باشید…

قانون۸۰/۲۰

 

قانون۸۰/۲۰ را میتوان یکی از مهم ترین اصول در زمینه ی مدیریت زمان و منابع در نظر گرفت . این قانون “اصل پارِتو” نیز نامیده میشود . ویلفردو پارتو اقتصاد دان ایتالیایی در سال ۱۹۰۶ دریافت که ۸۰ درصد از نخود فرنگی هایش از ۲۰ درصد از دانه های کاشته شده اش می رویند. این اتفاق باعث ایجاد جرقه ای در ذهن وی گردید. او  با کمی تحقیق در این مورد دریافت که ۸۰ درصد زمین های ایتالیا در دست ۲۰ درصد مردم است. همچنین ۲۰ درصد مردم ایتالیا صاحب ۸۰ درصد ثروت کشورند که اقلیت با اهمیت نامیده شدند و ۸۰ درصد باقیمانده مردم صاحب ۲۰ درصد ثروت کشورند که اکثریت بی اهمیت نامیده شدند.

80-20-Rule

 

با کمی تفکر بر قانون۸۰/۲۰ میتوان دریافت که در اکثر فعالیت های ما ۲۰ درصد از فعالیت هایمان هستند که ۸۰ درصد نتیجه برای ما دارند. برای روشن تر شدن این بحث به ذکر چند مثال روی می آوریم:

فرض کنید شما صاحب یک استارتاپ یا یک شرکت هستید.

۲۰ درصد از مشتریان شما هستند که تقریبا ۸۰ درصد از فروش محصول یا ارائه ی خدمات شما را به خود اختصاص میدهند.

۲۰ درصد از محصولات و یا خدمات شما هستند که باعث حدود ۸۰ درصد از سود حاصل شما میشوند.

همچنین ۲۰ درصد از فعالیت های شما هستند که ارزش کاری آن و بازدهی آن حدود ۸۰ درصد می باشد.

متاسفانه بسیاری از مردم بیشتر انرژی و تلاش خود را صرف ۸۰ درصد از کارهایی میکنند که اهمیت کمتری دارد و برای انجام آن ۲۰ درصد با اهمیت تر تنبلی میکنند. به همین دلیل است که گاه مردم تمام روز را مشغول به کار میشوند ولی وقتی به نتیجه ی کارشان نگاه میکنند انگار کاری انجام نداده اند.زیرا به عنوان مثال از بین ۱۰ کاری که متوانند انجام دهند هشت کار را که اهمیت کمتری دارند را انجام میدهند و در انجام آن دو کار که تغییرات اساسی ایجاد میکند تنبلی میکنند.

 

توجه به قانون۸۰/۲۰ در همه ی فعالیت ها میتواند تاثیرات بسزایی در نتیجه ی کار ما داشته باشند. حتی در زمینه ی برنامه نویسی!! توجه داشته باشید ۸۰ درصد از نتیجه ی برنامه ی ما را ۲۰ درصد از کد هایی که نوشته ایم تشکیل میدهند و این ۲۰ درصد دارای اهمیت بالایی هستند و اگر نباشند برنامه به طور کل اجرا نمیشود. ولی ۸۰ درصد از کد های ما ۲۰ درصد از نتیجه ی برنامه ی مارا شامل میشوند و دارای اهمیت کمتری هستند و مشکل در این ۸۰ درصد تنها باعث ایجاد خلل در برنامه میشود.

یا به عبارت دیگر در زمینه ی برنامه نویسی میتوان قانون۸۰/۲۰ را اینگونه بیان کرد که ۸۰ درصد از خطا های برنامه نویسی در ۲۰ درصد از کد ها میباشد.

 

با ارزش ترین کار هایی که میتوانید انجام دهید معمولا سخت ترین آنها هستند که همان ۲۰ درصد فعالیت ماست . ولی نتیجه ای که از آن حاصل میشود بسیار بیشتر از نتیجه ی ۸۰ درصد کاری است که اهمیت کمتری دارند و آسان ترند!

 

به عنوان نمونه آخر در سطح اجتماعی از میان ۱۰۰ درصد از دوستان شما تنها ۲۰ درصد از آنها هستند که وقتی مشکلی برایتان پیش بیاید کنارتان هستند و به شما کمک میکنند . ۸۰ درصد باقیمانده تنها در زمان شادی کنارتان هستند…

 

به نظر شما از قانون۸۰/۲۰ در کدام قسمت ها میتوان استفاده کرد؟

منتظر نظراتتون هستیم. باتشکر

4 پاسخ
 1. Nazif
  Nazif says:

  تقریبا توی تمام فعالیت ها میشه بکار برد. به نظرم این قانون اهمیت کیفیت رو نشون میشده.

  اینکه چیزی اگر به نسبت درصد بالاتری داره به معنای مهم بودن و کارا بودنش نیست. بلکه گاهی همون مقدارهای کم و ناچیز می تونه درصد بزرگی از اصل ماجرا رو ایفا کنه.

  پاسخ دادن
  • مهندس حسان ایرجی
   مهندس حسان ایرجی says:

   بله دقیقا.. یکی از زیبایی های این قانون همینه که هرکسی برداشت خاصی نسبت به زندگی و کسب و کار خود از این قانون میکند.. ولی همه ی برداشت ها در یک چیز مشترکند… اهمیت کیفیت نسبت به کمیت!

   پاسخ دادن

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *