ویندوز ۱۰ و ویژگی های آن؛ شکست یا موفقیت ؟

ویندوز 10 و ویژگی های آن؛ شکست یا موفقیت ؟Reviewed by مهندس حسان ایرجی on Jul 28Rating:

همان طور که میدانید چیزی به عرضه ی نسخه ی نهایی ویندوز ۱۰ نمانده . برای آشنایی بیشتر با این سیستم عامل جدید شرکت مایکروسافت و ویژگی های جذاب و کاربردی آن با ما همراه باشید .

شروع پروژه ی ویندوز ۱۰

 

شاید بتوان انتخاب ساتیا نادلا به عنوان مدیر عامل شرکت مایکروسافت را نقطه عطفی برای پیشرفت مایکروسافت و شکل گیری ویندوز ۱۰ دانست . وی از زمان ورودش تغییرات چشم گیری را در سیستم مدیریتی مایکروسافت به وجود آورد . تغییراتی که همه چیز را به سمت یکپارچگی پیش میبرد!

در ابتدا شرکت مایکروسافت با در اختیار قرار دادن امکانات از برنامه نویسان دعوت کرد تا برنامه هایی بنویسند که علاوه بر ویندوزفون در ویندوز هم قابل اجرا باشند ! مدتی بعد خبر هایی درباره سیستم عامل آینده ی مایکروسافت به گوش رسید که خبر از یکپارچگی این سیستم عامل میداد. سیستم عاملی که برای تمام دستگاه های ویندوزی و ویندوزفونی قابل اجرا باشد . شایعات پیرامون این سیستم عامل ادامه داشت تا این که مایکروسافت در کنفرانس بیلد ۲۰۱۵ همه را شگفت زده کرد و پرده از برنامه هایش برداشت. مایکروسافت اعلام کرد که زین پس این شرکت تنها یک سیستم عامل برای تمام دستگاه های خود اعم از رایانه های شخصی و تلفن های هوشمند و ایکس باکس وان و حتی عینک های فوق العاده ی هولولنز ارائه خواهد کرد و دیگر خبری از ویندوز و ویندوزفون نخواهد بود .

windows 10 - He3an

 

پروژه ی اینسایدر (insider)

 

شکل گیری و توسعه ی ویندوز ۱۰ یک تفاوت عظیم با سایر سیستم عامل ها دارد . این تفاوت را پروژه ی زیرکانه ی insider رقم میزند . در واقع میتوان پروژه ی اینسایدر را سازنده ی اصلی ویندوز ۱۰ دانست . مایکروسافت طی اعلامیه ای بیان کرد که با نظرات شما ویندوز را آنطور که شما میخواهید طراحی میکنیم !

حال ممکن است سوال کنید پروژه اینسایدر چیست ؟ (البته اگر خود شما تا کنون عضو آن نشده باشید !! )

افرادی که در این پروژه ثبت نام میکردند میبایست بیلد های مختلف ویندوز ۱۰ را دریافت و همچنین بروزرسانی های آن را نیز انجام میدادند . این افراد میبایست بازخورد های خود را نسبت به مشکلات و کمی و کاستی های بیلد های مختلف ویندوز ۱۰ اعلام کنند . و همچنین با نظرات و پیشنهادات خود به تکمیل این سیستم عامل کمک کنند . نظرات اعلام شده در معرض رای گیری قرار میگرفت و در صورت رای آوردن تغییرات اعمال میشد. این پروژه ی زیرکانه باعث تکمیل و کاربر پسند تر شدن این سیستم عامل قبل از انتشار نسخه ی نهاییش شد !

windows-insider-He3aN

حال میخواهم برخی از امکانات ویندوز ۱۰ که آن را از باقی سیستم عامل ها متمایز کرده را معرفی کنم:

کرتانا ، این بار در دسکتاپ!

 

احتمالا تا کنون بار ها و بار ها نام کرتانا به گوشتان خورده یا اینکه حتی با این شخصیت محبوب (!) در ویندوز فون هم کلام شده اید!! خبری که بسیاری از هواداران سیستم عامل ویندوز را شاد کرد ورود کرتانا به رایانه های شخصی و حتی ایکس باکس ( البته ظاهرا در ایکس باکس تنها با کینکت امکان برقراری ارتباط با کرتانا وجود دارد ) بود .

کرتانا دستیار صوتی اختصاصی شرکت مایکروسافت است که امکانات فراوان و ویژه ای در اختیار کاربر قرار میدهد که هم اکنون پای به ویندوز ۱۰ گذاشته است ! از امکانات این دستیار صوتی میتوان به اعلام وضعیت آب و هوا ، اعلام وضعیت ترافیک جاده ها ، یاد آوری تاریخ های مهم ، سرگرم کردن شما!!! ، زمان پخش برنامه های تلویزیونی ، تبدیل واحد ها ، معنی لغات و همچنین ارسال فایل های متنی و ایمیل برای یک مخاطب خاص و بسیاری امکانات دیگر اشاره کرد! فقط کافیست بگویید  :”Hey Cortana” تا این دستیار صوتی آماده ی شنیدن دستورات شما شود. از قابلیت های جالب این دستیار صوتی ذکر نام شما هنگام مکالمه است .

cortana-He3aN

پروژه ی اسپارتان ( مرورگر مایکروسافت اج )

 

قطعا یکی از نقاط ضعف بزرگ سیستم عامل های ویندوز شرکت مایکروسافت در چندین سال اخیر مرورگر اختصاصی این سیستم عامل یعنی اینترنت اکسپلورر میباشد! مرورگری که هرگز در مقابل مرورگر های دیگر به ویژه مرورگر اختصاصی رقیب مایکروسافت ،گوگل یعنی گوگل کروم نداشته است .

حال شرکت مایکروسافت بیکار ننشسته و از همان ابتدای پروژه ی ویندوز ۱۰ از یک پروژه ی بسیار مهم با نام رمزی اسپارتان پرده برداشت. این پروژه خبر از مرورگری اختصاصی و قدرتمند در ویندوز ۱۰ میداد . به تازگی این مرورگر با نام مایکروسافت اج معرفی شد. طبق ادعای سازندگان این مرورگر حدود ۲۰۰% از مرورگر اختصاصی گوگل سریعتر خواهد بود!

در ابتدا لوگوی این مرورگر را بررسی میکنیم! با دیدن این لوگو مطمئنا اولین چیزی که به ذهنمان میرسد لوگوی معروف ( و البته گاهی اعصاب خورد کن ) اینترنت اکسپلورر است . البته با کمی تغییرات ! هاله ی دور لوگوی اینترنت اکسپلورر جای خود را به یک لبه ی تیز ( که اشاره به لبه ی کلاه اسپارتان دارد ) داده است .

بر خلاف لوگو که تغییرات اندکی داشته است این مرورگر به خودی خود تغییرات بسیار عمده و بزرگی داشته . تا جایی که شرکت مایکروسافت نام دیگری برای آن در نظر گرفته _microsoft Edge_ . با بررسی این مرورگر و امکاناتش میتوان حرف سازندگان آن پیرامون شکست گوگل کروم را تا حد زیادی جدی گرفت! این مرورگر به لطف موتور رندری که در آن تعبیه شده مرور صفحات را بسیار سریع کرده و همچنین پشتیبانی از افزونه ها و حالت ریدینگ مود و …… باعث شده این مرورگر به یک مرورگر تمام عیار تبدیل شود! نکته ی جالب اینجاست که این مرورگر با این که هنوز در مرحله ی آزمایشیست توانسته در بنچمارک های معروف کروم و فایرفاکس را شکست دهد!

نکته قابل توجه دیگر این است که درباره ی پروژه ی اسپارتان نیز از طرف مایکروسافت اعلامیه ای صادر شد که هرکس بتواند مشکل امنیتی و باگ در این مرورگر پیدا کند بر اساس نمودار خاصی طبق میزان اهمیت باگ پول دریافت خواهد کرد!!! حرکتی که باعث شد تقریبا این مرورگر به یک مرورگر امن تبدیل شود.

edge-He3aN

قابلیت continuum در ویندوز ۱۰

 

مایکروسافت در جریان کنفرانس بیلد ۲۰۱۵ از قابلیت جدید و بسیار ویژه ی continuum نام برد. هدف از این قابلیت تبدیل تلفن هوشمند شما به یک رایانه شخصی رومیزیست !!!! به عبارت دیگر زمانی که شما گوشی هوشمندی که مجهز به ویندوز ۱۰ است را به یک صفحه نمایش بزرگتر وصل میکنید دیگر آنچه در مقابل شماست یک گوشی نیست!

همانطور که بالاتر اشاره کردم مایکروسافت از توسعه دهندگان نرم افزار دعوت کرد که نرم افزار هایی بسازند که نرم افزار های یونیورسال نامیده میشوند. این نرم افزار ها به گونه ای است که بر روی هر گجتی که اجرا شوند خود را با آن گجت مطابقت دهند! هدف اصلی مایکروسافت این است که ” یک برنامه ساخته شود ! همه ی گجت ها آن را اجرا کنند ” و این جمله قطعا از نظر برنامه نویسان یک موفقیت و موقعیت بزرگ است ! چرا که به جای این که برای رایانه و گوشی به صورت جدا نرم افزار های خود را بسازند یک بار یک برنامه را میسازند و در تمام دستگاه ها متناسب با آن اجرا میشود . از نرم افزار های یونیورسال میتوان مایکروسافت آفیس یونیورسال را نام برد که در طی همین کنفرانی بیلد هم به صورت زنده Excel را به صورت continuum نمایش دادند .

البته بیان شده که ویژگی continuum نیازمند سخت افزار مخصوص و درایور هاست و در هر دستگاه ویندوز ۱۰ قابل اجرا نیست . به عبارت دیگر برای این ویژگی باید منتظر پرچم داران آینده ی شرکت مایکروسافت باشیم.

Windows-10-Phone-Continium-He3aN

تکنولوژی DirectX 12 انقلابی در گرافیک !

 

یک خبر خوش برای گیمر ها از طرف مایکروسافت عرضه ی دایرکت اکس ۱۲ برای ویندوز ۱۰ بود . تکنولوژی دایرکت اکس ۱۲ تمام توان گرافیکی دستگاه شما را به خدمت میگیرد و باعث میشود شما از نهایت قدرت گرافیکی دستگاهتان لذت ببرید. در هنگام بازی کردن ویندوز ۱۰ بازده پردازنده های شما را تا حد زیادی بهینه خواهد کرد. همچنین دایرکت اکس ۱۲ نیز تمام دستگاه های حاوی ویندوز ۱۰ را پشتیبانی میکند . ( لپ تاپ ها ، تبلت ها ، گوشی های هوشمند ، ایکس باکس و … )

به طور خلاصه گفتن همین نکته کافیست که دایرکت اکس ۱۲ به خاطر API های برنامه نویسی تسلط بیشتری به سخت افزار را در اختیار بازی ساز ها قرار داده و همین امر باعث شده که تا ۵۰% عملکرد گرافیکتان با همان سخت افزار قبلی بهتر شود!

directx12-v2-He3aN

این ها گوشه هایی از امکانات سیستم عامل قدرتمند و جدید مایکروسافت است که به فردا به صورت نسخه ی نهایی عرضه خواهد شد . یکی دیگر از خدمات مایکروسافت عرضه ی این سیستم عامل به صورت کاملا رایگان برای این دو گروه است:

۱ : دارندگان ویندوز اورجینال ۷ ،۸، ۸٫۱

۲ : آنانی که در پروژه اینسایدر ثبت نام کرد بودن ( به شرط ادامه دادن به اینسایدر بودن )

و برای بقیه افراد قیمت نسخه هوم ۱۱۹ دلار و نسخه پرو آن ۱۹۰ دلار خواهد بود !!!

 

حال با همه ی این تفاسیر به نظر شما این سیستم عامل میتواند عرصه را بر رقیبانش سخت کند و مایکروسافت را به دوران اوجش برساند یا این که تبدیل به یک شکست بزرگ در دنیای تکنولوژی خواهد شد؟

 

منتظر نظرات شما هستیم 🙂

1 پاسخ

ترک بک و پینگ بک

  1. […] ویندوز ۱۰، نرم افزاری است که محدودیت زمانی استفاده از ویندوز ۱۰ را از بین می برد و به وسیله آن نیازی به خرید این ویندوز […]

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *