مقایسه ای میان سه غول ارائه دهنده ایمیل رایگان

مقایسه ای میان سه غول ارائه دهنده ایمیل رایگانReviewed by مهندس حسین فاطمی on Aug 13Rating:

سرویس اصلی ایمیل مایکروسافت پس از چند تغییر نام اکنون به Outlook شناخته می شود. Outlook.com که فرزند خلف و شایسته ای برای Hotmail است سعی دارد گوی سبقت را از رقیبان اصلی خویش که پرمخاطب هستند برباید. Gmail و Yahoo! mail دو سرویسی هستند که امکانات خوبشان توانسته است در چند سال عمری که داشته اند مخاطبان فراوانی جذب نمایند.
Yahoo! mail در ۸ اکتبر ۱۹۹۷ تاسیس شد و به سرعت رشد یافت اما حدود ۷ سال بعد یعنی در تاریخ ۱ آوریل ۲۰۰۴ گوگل سرویس جی‌میل را راه اندازی کرد که امکانات نوین و همچنین تبلیغ گسترده درباره اسپم اندک (که معضلی برای کاربران یاهو شده بود) باعث شد بسیاری از کاربران یاهو! میل را به خود جذب کند و راه چند ساله را چند ماهه بپیماید و اکنون با ۹۰۰ میلیون کاربر در برابر ۲۸۱ میلیون کاربر یاهو جذابیت خود را نشان داده است!
اما اکنون باید از سرویس ایمیل مایکروسافت سخن گفت یکی از قدیمی ترین و در عین حال به روز ترین سرویس های ایمیل در جهان.
Hotmail در ۴ جولای ۱۹۹۶ تاسیس شد و پس از ۱۶ سال در ۳۱ جولای ۲۰۱۲ به Outlook.com تغییر یافت تا شاهد شروع رقابتی نفس گیر میان سرویس های ایمیل باشیم.
بنا بر آخرین آمار در سال ۲۰۱۳ سرویس مایکروسافت ۴۲۰ میلیون کاربر داشته است که تولید بیش از پیش گوشی های ویندوزفونی در دو سال اخیر (پس از خرید نوکیا توسط مایکروسافت) قطعاً این آمار را به شدت تغییر داده است که اختلاف آماری با یاهو را بیش از پیش خواهد داشت و اختلاف آماری با جیمیل را قطعاً کم کرده است.
در زیر مقایسه ای میان سرویس های Outlook، Yahoo! mail و Gmail انجام داده ایم که توجه شما را به آن جلب می کنیم.

امنیت و حریم خصوصی

Outlook.com Gmail Yahoo! Mail
 outlook.com gmail.com  mail.yahoo.com
فهرست شدن اسپم (هرزنامه) ها در صندوق ورودی کمتر از ۳ درصد Outlook.com keeps spam in your inbox at less than 3%. Gmail keeps spam in your inbox at less than 3%. Yahoo Mail keeps spam in your inbox at less than 3%.
ارتباط امنیتی SSL به طور پیش فرض Outlook.com has SSL turned on by default. Gmail has SSL turned on by default. Yahoo Mail has SSL turned on by default.
استفاده نکردن از متن ایمیل ها برای تبلیغ به شما Outlook.com doesn't serve targeted ads based on email contents.

صندوق ورودی جدید

اشتراک گذاری، دیدن و ویرایش فایل های اسنادی Microsoft Word و Excel به وسیله آفیس آنلاین بدون نیاز به نصب آفیس در سیستم. Outlook.com can share, view, and edit Microsoft Word docs or Excel spreadsheets using Office Online.
بخش بندی یک مکالمه (دلخواه) Outlook.com can organize emails by conversation (optional). Gmail can organize emails by conversation (optional). Yahoo Mail can organize emails by conversation (optional).
وجود بخشی مربوط به خواندن سریع در ایمیل (دلخواه) Outlook.com has an optional reading pane. Gmail has an optional reading pane. Yahoo Mail has an optional reading pane.
ارسال ایمیل از حساب های دیگر Outlook.com can send mail from other email accounts. Gmail can send mail from other email accounts. Yahoo Mail can send mail from other email accounts.
علامت گذاری به عنوان خوانده شده با یک کلیک Outlook.com can do one click mark as read.

ابزارهای سازمانی

ساخت نام مستعار اضافی  و اضافه کردن به همان حساب ایمیلی Outlook.com can create aliases—additional addresses that link to your inbox. Yahoo Mail can create aliases—additional addresses that link to your inbox.
مدیریت صندوق ورودی با دسته بندی های سفارشی، پوشه بندی و یا هر دو Outlook.com can organize inbox by custom categories, folders, or both. Yahoo Mail can organize inbox by custom categories, folders, or both.
طبقه‌بندی خودکار خبرنامه های ایمیلی Outlook.com can auto-categorize newsletters. Auto-categorizing newsletters is only available on Gmail with app/Labs plugin.۱ Auto-categorizing newsletters is only available on Yahoo Mail with app/Labs plugin.۱
نشانه گذاری (پرچم) پیام‌های مهم در صندوق ورودی Outlook.com can flag important messages to the top of your inbox. Gmail can flag important messages to the top of your inbox. Yahoo Mail can flag important messages to the top of your inbox.
ایجاد فرمان های زمان محور همچون «حذف خودکار پس از ده روز» Outlook.com can create time-based rules, such as 'delete after 10 days'.
جستجوی توکار Outlook.com has built-in search. Gmail has built-in search. Yahoo Mail has built-in search.

دسترسی همراه

دسترسی موبایل در بیشتر تلفن‌های همراه Outlook.com has mobile access on major phones. Gmail has mobile access on major phones. Yahoo Mail has mobile access on major phones.
Exchange ActiveSync یا همان EAS Outlook.com has Exchange ActiveSync (EAS). Exchange ActiveSync (EAS) is only available with Google for Work on Gmail.۲
POP Outlook.com has POP aggregation. Gmail has POP aggregation. Yahoo Mail has POP aggregation.
IMAP Outlook.com has IMAP Gmail has IMAP Yahoo Mail has IMAP

افراد

اتصال به توئیتر، گوگل، لینکداین، اسکایپ و… Outlook.com can connect to Skype, Twitter, Google, and LinkedIn.
چت و مکالمه صوتی و تصویری درون میل باکس با مخاطبین اسکایپ With Outlook.com you can chat with or make a video call to Skype friends.

Black outlined checkmark۱ فقط با اپ یا افزونه های آزمایشی در دسترس هست.

Black outlined checkmark۲ فقط با  Google for Work در دسترس هست.

2 پاسخ
 1. بهرام
  بهرام says:

  سلام
  بقیه رو دیگه چک نکردم اما همین که با یک کلیک می شه ایمیل را خوانده شده کرد رو فقط واسه آوتلوک تیک زده درست نیست چون توی یاهو هم می شه و توی جی میل هم با کلیک راست می شه.

  پاسخ دادن
 2. محمد یامینی
  محمد یامینی says:

  خب در بررسی انجام شده بیشتر حرکت جانبدارانه و گویی نمایش برتری های اتلوک به دو رقیبش در پیش گرفته شده!
  در اتلوک با یک کلیک شما می توانید ایمیل را خوانده شده کنید! این را هم اضافه می کردید که در یاهو با یک کلیک می توانید سایر ایمیل های مشابه را جستجو کنید!
  میفرمایید اتصال به توئیتر، گوگل، لینکداین، اسکایپ و… از شاخص های اتلوک هست! در نظر داشته باشید “گوگل امکان ارتباط اتلوک را با سرویس خود فراهم کرده است!” پس اینجا باز هم لطف گوگل بوده! اما من در جایی از اسکایپ ندیدم بتوان با گوگل به آن متصل شد!(مستقیم محدودیت ایجاد کرده است!در حالی که امکان اتصال به وسیله اکانت اتلوک در اسکایپ مهیاست چرا که مالک آن هست)
  جالبتر آن که در مورد دسته بندی که جیمیل به همراه اینباکس ( که جدید هم هست بسیار این مسئله چشمگیر هست!)
  در مورد ایجاد فرمان های زمان محور در اینباکس گزینه اسنویز یکی از ویژگیهاش هست…
  از همه مهمتر!!!! اشتراک گذاری، دیدن و ویرایش فایل های اسنادی Microsoft Word و Excel به وسیله آفیس آنلاین بدون نیاز به نصب آفیس در سیستم جیمیل پرچمدار این یکی هست! خیلی پیشتر پس از ارائه گوگل درایو گوگل داک رو معرفی کرد که با آن امکاناتی فراتر از چیزی که فرمودید انجام داد و میشد آنلاین اسناد ورد و اکسل رو ویرایش کرد… و قسمت ایجاد فرم رو هم اضافه کنید!
  در مورد چت با اسکایپ هم مجدد اضافه کنم مطمئنا اتلوک هم امکان اجرای هنگآوت رو در اینباکسش نداره اما جیمیل داره!
  اضافه کنم که اتلوک سیاست جالبی در مورد تغییرات دامنه اصلا نداشت و محدودیت های بدی ایجاد کرد و جلوگیری از امکان ثبت ایمیل live.com و msn.com مهمترینش بود.
  یکی از وحشتناکترین کارهایی هم که مایکروسافت کرد پولی کردن امکاناتی بود که سالها رایگان بود و حالا دردسرهایی برای کاربران استفاده کننده از آن به وجود آورد. مانند جلوگیری از امکان ثبت دامین شخصی برای ایمیل که قبلا رایگان بود و می تونستیم ایمیلی با نام دامنه خود در اتلوک ایجاد کنیم اما حالا با این کار اگر بخواهیم ایمیل جدید اضافه کنیم باید به افیس ۳۶۰ مهاجرت کنیم که توضیح لازم نداره… (البته این کار رو هم گوگل قبلتر کرد)
  مطمئنا چیزهایی دیگه هم هست که ساعت ۵ صبح به ذهنم نمیرسه.

  به هرحال من خودم طرفدار پروپاقرص اتلوک هستم و استفاده می کنم ، اما ویژگی های سرویس دهنده های دیگه هم بیشتر باید مورد توجه قرار می گرفت! اگر همه اینها به هم سینک میشد که بیشتر لذت میبردم! 🙂

  ممنون از مقالتون.
  وقت بخیر

  پاسخ دادن

ترک بک و پینگ بک

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *