چگونه خودمان را از وسایل الکترونیکی جدا کنیم؟

چگونه خودمان را از وسایل الکترونیکی جدا کنیم؟Reviewed by مهندس حسین فاطمی on Sep 22Rating: 5.0چگونه خودمان را از وسایل الکترونیکی دور کنیم؟اگر شما می خواهید از وسایل الکترونیکی، پیام ها و شبکه های اجتماعی دل بکنید و ترک اعتیاد به اینترنت ...شما می توانید این ابزارها و استراتژی ها را امتحان کنید

طراحی غیر دیجیتالی محیط زندگی تان باعث کاهش فعالیت و اعتیاد الکترونیکی شما خواهد شد.

اینترنت اکنون وظیفه سازماندهی بسیاری از کارها را به عهده دارد و کلی مزایا دارد، با این حال گاهی اوقات زندگی آنلاین وقت بیشتری نسبت به زندگی واقعی تان را در بر می گیرد. اگر شما می خواهید از وسایل الکترونیکی، پیام ها و شبکه های اجتماعی دل بکنید شما می توانید این ابزارها و استراتژی ها را امتحان کنید تا احساس ارتباط بهتر با جهان را داشته باشید!

بخش اول: طراحی محیط پیرامون تان در منزل

۱- رایانه‌های خود را به «اتاق کامپیوتر» منتقل کنید. اتاق خواب و دیگر اتاق ها باید عاری از هرگونه وسیله الکترونیکی باشد

ترک اعتیاد به اینترنت۲- شارژهای خود را به اتاق کامپیوتری که اختصاص داده اید انتقال دهید. وقتی یک دستگاه نیاز به شارژ داشت آن را به اتاق کامپیوتر ببرید و در شارژ بگذارید و این گونه آن را برای مدتی ترک کنید. صداها و لرزش های وسیله در حال شارژ می تواند تجربه آرامش را قطع کند!

ترک اعتیاد به اینترنت

۳- اتاق خواب تان را به حالت «محدودیت خاموشی» ببرید. گوشی، تبلت، تلویزیون و… را به داخل اتاق خواب نبرید. نور آبی عادت خواب را به هم می زند.

  • بیشتر افراد به اندازه کافی نمی خوابند.

ترک اعتیاد به اینترنت

۴- ساعت های هشدار خود را برای آخر هفته ها خاموش کنید.
خود به خود بیدارشدن تان از خواب در روزی در هفته ممکن است کمک به احساس رضایت بیشتر بکند. اگر خواب کافی ندارید در هر ۲۴ ساعت یک ساعت از زمان همیشگی آنلاین بودن تان را به خواب اختصاص دهید و زمان بیدارشدن همیشگی را برای آخر هفته و روز تعطیل خاموش کنید تا هر وقتی بدن تان صلاح دانست از خواب بیدار شود.

  • افرادی که ۷ تا ۸ ساعت خواب در شبانه روز دارند استرس کمتری و سلامت بیشتری دارند . کمبود خواب می تواند منجر به کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن شما و افزایش اضطراب و نگرانی منجر شود.

ترک اعتیاد به اینترنت

۵- یک زمان سنج از اینترنت دانلود کنید که هر ۳۰ یا ۶۰ دقیقه مصرف اینترنت به شما هشدار بدهد. شما ممکن است بی از حد از لوازم الکترونیکی استفاده کنید به این دلیل که زمان به هنگام استفاده از این وسایل زود می گذرد!

ترک اعتیاد به اینترنت

بخش دوم: برنامه ریزی برای فعالیت‌های غیر دیجیتالی

۱- حمام بروید. در حمام آواز بخوانید و از این کار خجالت نکشید! بعد از حمام برای خود چای یا قهوه درست کنید

۲- از دوست تان دعوت کنید نه با فیس بوک و یا پیامک که به بیرون از منزل بروید و مدتی فارغ از جهان مجازی باشید.

۳- پیاده روی در سبزه زار را فراموش نکنید. پیاده روی در سبزه زار، کوه، جنگل و… نشان داده است که برای آرامش اعصاب بسیار مفید است و یکی از مهارت‌های حل مسئله به شمار می آید. تلفن هوشمند خود را درون یک پاکت ایمن در وسط کیف خود قرار دهید و در طول پیاده روی به هیچ بهانه ای لمسش نکنید.

۴- به بازی‌ها و فعالیت های گروهی بپیوندید.

۵- «دژ تنهایی» را ایجاد کنید. یک روز در هفته را انتخاب کنید، آن روز زمانی باشد که تصمیم گرفته اید حتی به تماس های کاری، خانواده و دوستان تان پاسخی نگویید که حتی تلفن هم در نزدیکی ندارید (در اتاق کامپیوتر قرار دادیدش!). خوردن یک وعده غذایی خوب، خواندن یک کتاب یا انجام یک کار هنری برای این وقت پیشنهاد می شود.

ترک اعتیاد به اینترنت
۶-یک گروه خارج از شبکه درست کنید. در هفته حتی می توان یک ساعت را با دوستان خود بود به طوری که هیچ تلفن همراه و کامپیوتری در جمع نباشد! مصاحبت با دوستان به قطع ارتباط با وسایل الکترونیکی بسیار کمک می کند.

stop_internet_addictive-09
۷- فهرستی از سرگرمی‌های خود را فراهم کنید. اگر شما نتوانید دو مورد یا تعداد بیشتر سرگرمی بیرون یا درون منزل یا را فهرست کنید ممکن است اینترنت جایگزین خلاقیت، رهایی از استرس و آرامش شما شود.

ترک اعتیاد به اینترنت

  • آموختن یک حرفه یا رفتن به کلاس جدید را آغاز کنید.

۸- حداقل به مدت دو هفته در سال سفر داشته باشید. برای یک سفر خوب در آینده نزدیک آماده شوید به طوری که برای مدتی از دغدغه های روزمره دور باشید، فراموش نکنید که اگر سفر کاری نیست، اگر لازم نیست به هیچ وجه لپ تاپ به همراه نبرید، گوشی هوشمند را منزل بگذارید و فقط یک گوشی برای ارتباط تلفنی به همراه داشته باشید.

ترک اعتیاد به اینترنت

بخش سوم: کاهش اعتیاد الکترونیکی

۱- درمان الکترونیک و اینترنت همچون یک اعتیاد. اگر کسی نوشته شما در فیس بوک را لایک کند سبب می شود در شما اندورفین آزاد شود که از این لحاظ شبیه به الکل یا مواد غذایی است. اگر شما بیش از ۳۰ ساعت در هفته اینترنت استفاده می کنید باید با یک مشاور اعتیاد خبره و آگاه صحبت کنید.

ترک اعتیاد به اینترنت

  • افرادی که از اینترنت بیش از ۳۰ ساعت در هفته برای تعاملات اجتماعی استفاده می کنند اگر اینترنت را برای مدتی ترک کنند در معرض خودکشی قرار می گیرند و ریسک آن را بالا می برد این خیلی بد است که افراد معتاد به اینترنت به سرعت دسترسی به آن را قطع کنند.

۲-یک شب در هفته را برای کارتان به حالت «تماس-خاموش» بروید. اگر شما بیش از ۴۰ ساعت در هفته کار می کنید پیشنهاد می شود که حتماً یک شب «تماس-خاموش» داشته باشید یعنی زمانی که نه ایمیل کاری بدهید و نه هیچ تماس کاری ای انجام دهید.

ترک اعتیاد به اینترنت
۳-از اعضای خانواده بخواهید که به هدف شما برای قطع ارتباط با وسایل الکترونیکی بپیوندند. آن ها را زور نکنید! زور کردن نوجوانان برای خارج شدن از ارتباطات الکترونیکی شما آن را به مبارزه دعوت کرده اید، پس بهترین کار این است که به بیرون منزل بروید و به فرزندتان بگویید در زمان گشت و گذار از تلفن هوشمندش یا تبلتش باید فاصله بگیرد و از گردش لذت ببرد

ترک اعتیاد به اینترنت
۴- یک محل پیدا کنید که تلفن همراه آنتن ندهد. به پارک های بیرون شهر و جاهای بکر بروید که هیچ اثری از آنتن تلفن همراه نباشد. برای چند ساعت در هر دو هفته این کار را حتماً انجام دهید.
۵-پاسخ خودکار ایمیل خود را فعال کنید. پاسخ خودکار ایمیل خود را هر شب قبل از ترک دفتر تنظیم کنید و در آن بنویسید که تا هنگام بازگشت نمی توانید پاسخ گو باشید. اینگونه خیال آسوده ای از ایمیل های کاری هم دارید

  • یک یا دو شب در هفته را به ایمیل های شخصی خود اختصاص دهید.
2 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *