حمله کم‌سابقه خرابکاران به دانشنامه رایگان و آزاد ویکی‌پدیای فارسی

حمله کم‌سابقه خرابکاران به دانشنامه رایگان و آزاد ویکی‌پدیای فارسیReviewed by مهندس حسین فاطمی on Jun 14Rating: 5.0

حمله ای بزرگ همچون هجوم های تجربه شده در صفحات اجتماعی اشخاص معروف که ما ایرانیان ید طولایی در آن داریم برای ویکی پدیای فارسی رخ داده است ولی از آنجایی که مدخل مقاله های ویکی پدیای فارسی نزدیک به نیم میلیون است عملاً این خرابکاری و حمله جز برای کاربران فعال ویکی پدیا برای کسی قابل حس نیست!
ماجرا از کجا شروع شد؟
کاربری در اینستاگرام شخصی خود ماجرای مطلع شدن از این که علیرضا علیفر از مطالب ویکی پدیای فارسی استفاده می کند را در میان می گذارد؛ علیرضا علیفر گزارشگر بازی مسابقات فوتبال، گزارش بازی پیش رویی که قرار بوده است در ورزشگاه آلیانز ریویرا را برعهده گرفته بود و از سویی این کاربر از آزاد بودن ویرایش در برخی صفحات ویکی پدیا اطلاع داشته است و با مراجعه به صفحه مقاله ورزشگاه، نام مهندس را به نام دولاب امیر همچون تصویر زیر تغییر می دهد:

حمله به ویکی پدیای فارسی

در ادامه بسیاری از کاربران اینترنتی که از آزاد بودن ویرایش در ویکی پدیای فارسی با خبر نبودند با هجومی گروهی به صفحات مختلف سعی در تغییر اسامی و جعل مطلب کردند که این حمله تا لحظه نوشتن این مطلب ادامه دارد.

درباره ویکی پدیا دو نکته بسیار مهم است که لازم است بدانید:

ویکی پدیا آزاد است نه برای همه چیز!

ویکی پدیا برای ویرایش به روی همگان آزاد است ولی مقالاتی با توجه به اهمیت و بازدید در سطح های مختلف قفل می شوند تا فقط معتمدین ویرایش را انجام دهند.

ویکی پدیا آزاد است نه برای همه کس!

ویکی پدیا ویرایش را به روی همگان باز گذاشته است ولی با خرابکاران (ترول های اینترنتی) به شدت مبارزه می کند و در اسرع وقت حساب کارشان را می رسد.

قدر دانش آزاد و رایگان را بدانیم

فرض کنید دانشنامه ویکی پدیا (فارغ از این که زبان های مختلفی دارد) وجود نداشت؛ مرجع آسان، ساده و دمِ دست شما چه بود؟ چه مرجعی می توانست به سرعت و چکیده بودن ویکی پدیا، خلاصه را به شما بگوید؟ کدام سایتی وجود داشت که چنین حجم دانشی را به زبان فارسی در بر داشته باشد؟ اگر کمی انصاف داشته باشیم متوجه می شویم فضایی که به عنوان دانشنامه برای‌مان فراهم شده است تا با ویرایش مفید کاربران گسترش یابد و نیاز هم زبانان مان را برطرف کند نیاز به مراقب و همیاری سازنده است و نه خرابکاری و درج مطالب غیرمعتبر و هجو.

به کمپین #خرابکاری_نکنیم بپیوندید.

4 پاسخ
  1. حسن آقمیری
    حسن آقمیری says:

    ویکی پدیا معتبر و علمی نیست و هیچ شخص معتبری تاییدش نمیکنه با گوگل همدست هستن که در جستجو جز اولین ها ایندکست میشه . ویکی پدیای فارسی که واقعا معتبر نیست و توسط پنج شیش نفر که همشون رمز همدیگه رو دارن و چندین حساب دارن اداره میشه و شدیدا باند بازیه و از حالت دانشنامه آزاد به وبلاگ انحصاری چند نفر تبدیل شده .

    پاسخ دادن

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *